Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak dostać skierowanie do sanatorium?
Jeśli chcesz skorzystać z tańszego pobytu w sanatorium w ramach NFZ, musisz przedstawić skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. Co należy zrobić, żeby móc ubiegać się o takie skierowanie? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak często przyznawany jest pobyt w sanatorium? Jak długo trwa rozpatrywanie wniosku? Wszystkiego dowiesz się, kontynuując czytanie artykułu.
Czy każdy może wyjechać do sanatorium?
Aby wyjechać do sanatorium w ramach NFZ, stan zdrowia danej osoby musi wskazywać na konieczność rehabilitacji oraz poprawy zdrowia w zakładzie leczenia uzdrowiskowego. Kondycję zdrowotną ocenia lekarz. Nie ma znaczenia czy jest to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (tzw. rodzinny) czy lekarz określonej specjalizacji. Żeby wystawić skierowanie do sanatorium, musi on pracować w placówce, która ma podpisany kontrakt z NFZ. Z leczenia uzdrowiskowego mogą korzystać także dzieci.
Warunkiem uzyskania skierowania jest także konieczność upłynięcia 12 miesięcy od daty zakończenia ostatniego turnusu, natomiast zazwyczaj Narodowy Fundusz Zdrowia przyznaje pobyt w sanatorium raz na 18 miesięcy.
Jakie badania wykonać?
Zanim pójdziesz po skierowanie do lekarza, koniecznie wykonaj następujące badania:
morfologia,
OB,
badanie ogólne moczu,
RTG klatki piersiowej
EKG,
badanie kału w kierunku pasożytów (dotyczy wyłącznie dzieci).
Na wizytę kwalifikującą przyjdź już z wynikami tych badań. Dzięki temu zaoszczędzisz czas zarówno swój, jak i lekarza. Jeśli uważasz, że w Twoim przypadku warto wykonać inne specjalistyczne badania, zrób to na własną rękę i również pokaż ich wyniki na wizycie.
Co powinno znaleźć się w skierowaniu?
Oprócz danych osobowych takich jak imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, w skierowaniu powinny się znaleźć informacje dotyczące:
dolegliwości pacjenta,
masy ciała,
wzrostu,
ogólnej oceny kondycji zdrowotnej oraz jego sprawności (czy pacjent może się samodzielnie poruszać, czy potrzebuje pomocy)
ilości pobytów sanatoryjnych, w których w ciągu ostatnich 3 lat pacjent brał udział,
leczenia onkologicznego (jeśli miało miejsce w ciągu ostatnich 5 lat).
Skierowanie po wystawieniu obowiązuje przez 30 dni. Jeśli w tym czasie nie zostanie dostarczone do oddziału NFZ właściwego miejscu zamieszkania, straci swoją ważność.
Jak długo trzeba czekać na decyzję NFZ?
Rozpatrywanie wniosku może potrwać do 30 dni od daty wpłynięcia dokumentu do oddziału. O istnieniu zasadności leczenia uzdrowiskowego decyduje specjalista medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Wskazuje on także najlepsze miejsce pobytu sanatoryjnego. Na przydział sanatorium czeka się średnio 5 miesięcy, a czas pobytu w uzdrowisku wynosi 21 dni. Koszty za zabiegi medyczne i rehabilitacyjne pokrywa NFZ, natomiast samodzielnie trzeba opłacić dojazd, wyżywienie i nocleg.
Jakie zabiegi wykonuje się w sanatoriach?
Do zabiegów wykonywanych w zakładach leczenia uzdrowiskowego zaliczają się między innymi: fizykoterapia, elektroterapia (elektrostymulacja, jonoforeza, galwanizacja), laseroterapia, krioterapia, masaże (klasyczne, limfatyczne), hydroterapia (kąpiele solankowe, borowinowe, siarkowe), inhalacje. Zabiegi podczas pobytu uzdrowiskowego przepisuje lekarz. Sanatoria dają też możliwość wykupienia dodatkowych zabiegów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana